DC-DC Step Up Module 5-32V to 5-50V XL6009/XL6019 Adjustable Module QS-0524CBDE-15W
Price:
12.35
30CM 6/10/14/16/20/40 Pin Way Gray Flat Cable 1.27mm Pitch for 2.54mm FC IDC Connectors
19.3mm Diameter LED Lens 60 Degree Flat Honeycomb For CREE XPE Series
https://www.qskj.cc/web/image/product.template/6710/image_1920?unique=47b1ff9
(0 review)
Not Available For Sale
  • Version
Share :
100% original guarantee
Brand: QSKJ
Model:  QS-0524CBDE-15W
Features:
  • The new original XLSEMI chip, eliminate fake, disassemble chip.
  • Imported SMD electrolytic capacitors, not accompanied by homemade capacitance.
  • Up to 400Khz operating frequency, and LC filter circuit, output ripple is very low.
  • Import TDK inductors, the heat and noise to a minimum.
  • Input and output three MLCC Multilayer ceramic capacitors, interference enhance stability.
  • PCB use kb of A grade sheet material, to prevent cardboard, garbage plate.
  • Built-in MOSFET, the LM2577 built-triode say goodbye, can reach 94% efficiency.
  • Increased enable the port, you can control whether the boost circuit.
  • Dimensions: 49 (L) * 23.4 (W) * 11.4 (H) mm (excluding potentiometer)
Parameters:
  • Module Properties: non-isolated step-up module (BOOST)
  • Input voltage: 5-32V
  • Output voltage: (1) continuously adjustable (5-50V)
  • Output Current: 2.5A (MAX)
  • Input Current: 4A (MAX)
  • Output power: natural cooling 15W, plus heat sink 25W (MAX) real power
  • Maximum output power = input voltage conversion efficiency * 4A *conversion efficiency
  • Full load temperature rise: 45 C
  • Operating frequency: 400khz
  • Load current: 5V turn 12V 15mA, 8.4V turn 12V 7mA, 12V switch 24V 9mA, 12V switch 36V 18mA, 24V switch 48V 9mA, 24V switch 36V 6mA.
  • Load regulation: ± 0.5%
  • Voltage regulation: ± 0.5%
  • Dynamic response speed: 5% 200uS
  • Enable Control Port: Yes, high 1.4V-VIN (ON), low 0-0.8V (OFF), the default high
  • Short circuit protection: None (Please install fuse or protection circuit input)
  • Installation: You can screw (Fixing holes 3 mm), 2 fixing holes
Input Voltage VInput Current AOutput Voltage VOutput Current AConversion Efficiency
Row 25.0830.53112.0120.20089.01%
Row 35.0551.36112.0060.50087.25%
Row 45.0112.99011.9831.00079.98%
Row 58.4130.31612.0210.20090.43%
Row 68.4020.77712.0160.50092.03%
Row 78.3781.58512.0041.00090.40%
Row 88.3552.44011.9861.50088.19%
Row 98.3323.34511.9532.00085.78%
Row 1012.0120.44224.1250.20090.88%
Row 1111.9931.09324.1250.50092.02%
Row 1211.9632.22724.0501.00090.27%
Row 1311.9851.35236.3200.40089.66%
Row 1423.9851.08748.0200.50092.09%
Row 1523.9920.79935.8500.50093.51%