DC-DC Converter 3-34V to 4-60V LM2577 Step Up Module QS-0348CBD-15W
Price:
6.18
30CM 6/10/14/16/20/40 Pin Way Gray Flat Cable 1.27mm Pitch for 2.54mm FC IDC Connectors
19.3mm Diameter LED Lens 60 Degree Flat Honeycomb For CREE XPE Series
https://www.qskj.cc/web/image/product.template/6724/image_1920?unique=b9426ab
(0 review)
Not Available For Sale
    This combination does not exist.
    Categories :
    Step Up Boost Module
    SKU :
    Share :
    100% original guarantee
    Return within 30days
    Worldwide Fast delivery
    Brand: QSKJ
    Model:  QS-0348CBD-15W
    Parameters:
    • Module Properties: non-isolated step-up module (BOOST)
    • Input voltage :3-34V
    • Output voltage: adjustable (4-60V)
    • Output current: 2.5A (MAX)
    • Input Current: 3A (MAX)
    • Output power: natural cooling 15W, heat sink 25W(MAX) (this item do not including heat sink)
    • conversion efficiency: 90%
    • Maximum output power = input voltage * 3A * conversion efficiency
    • Full load temperature rise: 45°c
    • No-load current: Typical 15mA (5V to 12V)
    • Load regulation: ± 0.5%
    • Voltage regulation: ± 0.5%
    • Dynamic response speed: 5% 200uS
    • Short circuit protection: None (Please Install fuses and protection circuits at Input port.)
    • Input Reverse Polarity Protection: None (Please Series diode at the input port.)
    • Installation: You can screw (diameter 3 mm), 2 fixing holes
    • Connection: Welding, pin can be directly soldered to a PCB
    Converse Efficency:
    • Input 3.7V  Output 5V  1A   Efficiency 81%
    • Input 5V    Output 12V 0.5A  Efficiency 84%
    • Input 7.4V  Output 12V 0.5A  Efficiency 90%
    • Input 7.4V  Output 12V 1A    Efficiency 88%
    • Input 12V   Output 16V 1A    Efficiency 92%
    • Input 12V   Output 16V 2A    Efficiency 90%
    • Input 12V   Output 19V 1A    Efficiency 91%
    • Input 12V   Output 19V 1.5A  Efficiency 92%
    • Input 12V   Output 24V 0.5A  Efficiency 89%
    • Input 12V   Output 24V 1A    Efficiency 88%