DC-DC Converter 24V to 12V Step Down Power Supply Module DC 7-32V Input QS-2405CCBD-12A
Price:
11.76
6W High Power Imitation Lumen RGB Double Color White Warm White
16mm CREE XML/XML2 T6 U2 LED Aluminum Base Plate PCB Board lot(100 pcs)
https://www.qskj.cc/web/image/product.template/6688/image_1920?unique=8cf0d0c
(0 review)
Not Available For Sale
  • Type
This combination does not exist.
Share :
100% original guarantee
Return within 30days
Worldwide Fast delivery
Brand: QSKJ
Model: QS-2405CCBD-12A
Features:
  • High output current, the max output current can reach 8A.
  • Four high frequency capacitance, can lower output ripple, enhance the work stabilization.
  • 3296 multiturn potentiometer,high accuracy voltage and current regulation, good stability.
  • Double color lamp, working condition be clear at a glance
  • Made from a dedicated benchmark IC and high-precision current sensing resistor, proving a more stable constant current, (when 20°C to 100°C constant current 1A, temperature drift less than 1%). Particularly suitable for LED driver.
Parameters:
  • Constant current range: 0.2-8A ( adjustable )
  • Lowest pressure: 1V
  • Output Power: Maximum power is about 200W
  • Conversion efficiency: Up to about 95%
  • Operating frequency: 300KHZ
  • Output ripple: 20M bandwidth
  • Input 24V output 12V 5A ripple around 50mV (Excluding noise)
  • Output short circuit protection : Yes, constant current
  • Input reverse polarity protection: None
  • Output prevent backflow: None
  • Wiring: Terminal
  • No-load current: Typical 20mA (24V switch 12V)
  • Load regulation: ± 1% ( constant )
  • Voltage regulation: ± 1%
  • Dynamic response speed: 5% 200uS
  • Size(approx): 65 x 47 x 22mm (L x W x H)
  • Input reverse connect protection: NO
  • Output prevent reverse flow: NO
  • Wiring Method: amphenol connector
  • Input voltage: DC 7-40V
  • Output Current: 8A (when power tube's temperature exceeds 65 degrees, please add cooling fan)
  • Precision of constant current and temperature: On the actual test, the module temperature from 25 degrees to 60 degrees, the constant current value change is less than 5% (5A constant current value)
  • Turn lamp current: Constant current value * ( 0.1 ) , turn the lamp current and constant value linkage, such as constant current value is 3A, turn the lamp current is set to a constant current is 0.1 times (0.1 * 3A = 0.3A).
Applications:
  • High-power LED driver.
  • Lithium battery(or lead accumulator) charge.
  • Vehicle-mounted power supply.
  • Low voltage system power supply.
  • 6V, 12V, 14V, 24V battery charge.
  • On-board laptop power supply.
  • regulated power supply.
  • Low voltage power supply system.
Battery charge:
  • Adjust the constant voltage potentiometer and adjust the output voltage to about 5V.
  • Use the multimeter in 10A current scale to measure output short-circuit current, and adjust the current potentiometer to make the output current to the expected charging current value.
  • Adjust the constant voltage potentiometer to make the output voltage reaches the float voltage.
  • Connected to the battery, try to charge.
  • (1,2,3,4 steps to connect the power module input,output no-load does not connect battery.)
LED constant current drive:
  • Make sure the operating current and Max operating Voltage of the LED you need to drive.
  • Adjust the constant voltage potentiometer, adjust the output voltage to about 5V.
  • Use the multimeter in 10A current scale to measure output short-circuit current, and adjust the current potentiometer to make sure the output current to the expected LED operating current.