DC Converter 3-35V to 1.2-30V Auto Step Up Down Module with Aluminum Shell QS-1212CBD-24W
Price:
3.23
30CM 6/10/14/16/20/40 Pin Way Gray Flat Cable 1.27mm Pitch for 2.54mm FC IDC Connectors
19.3mm Diameter LED Lens 60 Degree Flat Honeycomb For CREE XPE Series
https://www.qskj.cc/web/image/product.template/6725/image_1920?unique=b9426ab
    Share :
    100% original guarantee
    Brand: QSKJ
    Model:  QS-1212CBD-24W
    Parameters:
    • Module Properties: non-isolated buck-boost module
    • Input voltage: DC 3~35V
    • Output voltage: DC 1.25~30V (adjustable)
    • Output Current: 2A (when 9~35V input and 12V output, if 5V output can achieve 3A)
    • Input Current: 3.5A (MAX with Heatsink)
    • Output power: natural cooling 18W (input voltage greater than 10V), if install heat sink can achieve 24W
    • Output ripple: 20M bandwidth (for reference)
    • Input 10-14V, output 12V 0.2A, ripple 50mV
    • Full load temperature rise: 45°c
    • No-load current: Typical 10mA (10-14V switch 12V)
    • Load regulation: ± 1%
    • Voltage regulation: ± 0.5%
    • Dynamic response speed: 5% 200uS
    • Short circuit protection: Yes (10 seconds)
    • Input Reverse Polarity Protection: None (Please Series diode at the input port.)
    • Installation: can screw (diameter 3 mm), 2 fixing holes
    • Connection: Welding, can be directly soldered to a PCB
    Testing for reference:
    • Input 4.2V, Output 12V, Output Max Current 0.7A
    • Input 5.0V, Output 12V, Output Max Current 0.9A
    • Input 8.2V, Output 12V, Output Max Current 1.6A
    • Input 10V, Output 12V, Output Max Current 2A
    • Input 12V, Output 12V, Output Max Current 2.2A
    • Input 14V, Output 12V, Output Max Current 2.5A
    • Input 24V, Output 12V, Output Max Current 3.2A
    • Input 30V, Output 12V, Output Max Current 3.3A
    Conversion Efficiency for reference:
    • Input 3.7V, Output 5V, 0.5A, Efficiency 75%
    • Input 5V, , Output 5V, 0.5A, Efficiency 78%
    • Input 7.4V, Output 5V, 0.5A, Efficiency 80%
    • Input 12V, Output 5V, 0.9A, Efficiency 80%
    • Input 30V, Output 5V, 0.5A, Efficiency 80%
    • Input 30V, Output 5V, , 2A, Efficiency 76%
    • Input 10V, Output 12V, 1A, Efficiency 81%
    • Input 14V, Output 12V, 1A, Efficiency 83%
    • Input 24V, Output 12V, 1A, Efficiency 83%
    • Input 24V, Output 12V, 2A, Efficiency 84%
    Applications:
    • Battery voltage regulator, 12V battery (10-14V) can output voltage at 12V, 24V battery output voltage at 24V.