DC-DC Boost Converter 2.5-25V to 5-25V Step Up Module QS-0325-15W
Price:
12.35
30CM 6/10/14/16/20/40 Pin Way Gray Flat Cable 1.27mm Pitch for 2.54mm FC IDC Connectors
19.3mm Diameter LED Lens 60 Degree Flat Honeycomb For CREE XPE Series
https://www.qskj.cc/web/image/product.template/6722/image_1920?unique=b9426ab
    Share :
    100% original guarantee
    Brand: QSKJ
    Model:  QS-0325-15W
    Product Description:
    It is a 25W Charger/Adapter/Power Supply Module, Input voltage: DC 2.5~25V, Output voltage: DC 5~25V (Continuously adjustable), Application: DIY Power adapter/Charger, industrial equipments, electronic equipment, Communications Equipment, Power Tools, Car Driving Recorder, Car GPS, Car audio, LCD TV, Advertising screen, Monitoring System, LED lights, Fan, intercom and monitor system, etc.
    Parameters:
    • Input voltage: DC 2.5~25V
    • Output voltage: DC 5~25V (Continuously adjustable)
    • Input Current: 4A (MAX) (input voltage greater than 3V), short 5A (less than 10 seconds)
    Output power:
    • 10W MAX(input voltage greater than or equal 3V)(eg: input 3.7V output 5V 2A)
    • 15W MAX(input voltage greater than or equal 5V)(eg: input 5V output 12V 1.25A)
    • 25W MAX(input voltage greater than or equal 12V)(eg: input 12V output 19V 1.3A)
    • Efficiency: Up to 95% (the higher the input voltage, the higher the efficiency)
    • Output ripple: 50mV (TYP)
    • Input 3.7V Output 5V 2A ripple 40mV
    • Input 5V Output 12V 0.5A ripple 25mV
    • Input 5V Output 12V 1A ripple 40mV
    • Input 5V Output 12V 1.5A ripple 60mV
    • Input 12V Output 24V 1A ripple 80mV
    • Bandwidth: 20M
    • Full load temperature: 40°c
    • Load regulation: ± 0.5%
    • Voltage regulation: ± 0.5%
    • Undervoltage protection: None
    • Short circuit protection: None (Please Install fuses and protection circuits at Input port.)
    • Input Reverse Polarity Protection: None (Please Series diode at the input port.)
    • Connection: Welding, DIP-24 standard package can be soldered directly on PCB
    • Input: IN+ input postive, IN- input negative
    • Output: OUT+ output postive, OUT- output negative
    Boot mode:
    • Power output directly. For shutdown, Just the EN pin connect to 5V level, after that the output voltage is approximately equal to the input voltage.
    Applications:
    • DIY Power Supply.
    • only need one battery, and output 5~25V voltage to charger for Phone, MP3, MP4, PSP etc.