DC-DC Converter Module 3-35V to 1.2-30V Auto Step Up Down Module with Case QS-1212CBD-12W
Price:
8.09
30CM 6/10/14/16/20/40 Pin Way Gray Flat Cable 1.27mm Pitch for 2.54mm FC IDC Connectors
19.3mm Diameter LED Lens 60 Degree Flat Honeycomb For CREE XPE Series
https://www.qskj.cc/web/image/product.template/6719/image_1920?unique=9114294
    Share :
    100% original guarantee
    Return within 30days
    Worldwide Fast delivery
    Brand: QSKJ
    Model:  QS-1212CBD-12W
    Features:
    • Module Properties: non-isolated buck-boost module
    • Input voltage :3-35V
    • Output voltage: 1.25-30V (adjustable)
    • Output Current: 1A (when 9-35V input and 12V output, if 5V output can achieve 1.5-2A)
    • Input Current: 2A (MAX)
    • Output power: natural cooling 12W (input voltage greater than 10V), if install heat sink can achieve 20W
    • Output ripple: 20M bandwidth (for reference)
    • Input 10-14V, output 12V 0.2A, ripple 50mV
    • Full load temperature rise: 45°c
    • No-load current: Typical 10mA (10-14V switch 12V)
    • Load regulation: ± 1%
    • Voltage regulation: ± 0.5%
    • Dynamic response speed: 5% 200uS
    • Short circuit protection: Yes (10 seconds)
    • Input Reverse Polarity Protection: None (Please Series diode at the input port.)
    • Case Color: Silver or Black, will be sent random
    • Input 12V Output 4.2V maximum output current 0.4A
    • Input 12V Output 5.0V maximum output current 0.5A
    • Input 8.2V output 12V maximum current output 1A
    • Input 10V Output 12V maximum output current 1.2A
    • Input 12V Output 12V maximum output current 1.3A
    • Input 14V Output 12V maximum output current 1.5A
    • Input 24V Output 12V maximum output current 1.7A
    • Input 30V Output 12V maximum output current 1.8A
    Conversion Efficiency:
    • Input3.7V Output5V 0.5A efficiency 75%
    • Input5V Output5V 0.5A efficiency 78%
    • Input7.4V Output5V 0.5A efficiency 80%
    • Input12V Output5V 0.9A efficiency 80%
    • Input30V Output5V 0.5A efficiency 80%
    • Input30V Output5V 2A efficiency 76%
    • Input10V Output12V 1A efficiency 81%
    • Input14V Output12V 1A efficiency 83%
    • Input24V Output12V 1A efficiency 83%
    • Input24V Output12V 2A efficiency 84%
    Applications:
    • Battery voltage regulator, 12V battery (10-14V) can output voltage at 12V, 24V battery output voltage at 24V.