DC-DC Converter 10-32V to 35-60V Step Up Power Supply Module QS-1248CBD-120W
Price:
2.06
30CM 6/10/14/16/20/40 Pin Way Gray Flat Cable 1.27mm Pitch for 2.54mm FC IDC Connectors
19.3mm Diameter LED Lens 60 Degree Flat Honeycomb For CREE XPE Series
https://www.qskj.cc/web/image/product.template/6707/image_1920?unique=8cf0d0c
(0 review)
Not Available For Sale
    This combination does not exist.
    Categories :
    Step Up Boost Module
    SKU :
    Share :
    100% original guarantee
    Return within 30days
    Worldwide Fast delivery
    Brand: QSKJ
    Model:  QS-1248CBD-120W
    Features:
    • With airfoil radiator, the cooling effect is improved significantly, greater output power (plus fan the max power can up to 130W).
    • Low output ripple, when output in 48V, the output ripple can control in about 1%.
    • Input voltage:10-32V, Output voltage default setting is about 48V.
    Parameters:
    • Module Properties:  Non-isolated step-up module (BOOST)
    • Input Voltage:  DC 10-32 V
    • Output Voltage:  DC 35-60 V (adjustable)
    • Maximum Input Current: 16 A (MAX) (Higher than 10A need cooling)
    • Maximum output Current: 5 A (MAX)
    • Power:  80W (MAX, Natural cooling), Strengthen cooling 120W (MAX, Actual power)
    • Efficiency: typical 90 % (For reference)
    • Output ripple:   2% (max) 20M bandwidth
    • Full Load temperature rise:  45 Celsius
    • No-load Current:   Typical 25mA
    • Load Regulation:   ± 0.5%
    • Voltage Regulation rate:  ± 0.5%
    • Dynamic response speed:  5% 200uS
    • Size:  65mm x 47mm x 23.5mm