DC-DC Converter 7~28V to 5V 10A  Step Down Power Module QS-2405CBD-10A
Price:
3.23
9W G4 G9 COB LED Halogen Bulb AC110V/220V Home Light LED Dimmable Silica Gel Lamp
4W High Power Imitation Lumen RGBW Led Eight Feet 30mil 40mil 45mil
https://www.qskj.cc/web/image/product.template/7050/image_1920?unique=8cf0d0c
(0 review)
Not Available For Sale
    This combination does not exist.
    SKU :
    Share :
    100% original guarantee
    Return within 30days
    Worldwide Fast delivery
    It is a DC 5V Power Supply Module/Driver Module/Adapter, Input voltage: DC 7~28V, Output voltage: 5V, Application: DIY Power adapter/Charger, industrial equipments, electronic equipment, Communications Equipment, Power Tools, Car Driving Recorder, Car GPS, Car audio, LCD TV, Advertising screen, Monitoring System, LED lights, Fan, intercom and monitor system, etc.
    Feature:
    • Module Properties: Non-isolated step-down module (BUCK)
    • Rectification: synchronous rectification
    • Input voltage: DC 7~28V
    • Output voltage: 5V
    • Minimum pressure: 2V
    • Output current:
    • input 12V, Output 5V 8A, 10A with heat sink
    • input 24V, Output 5V 6A, 8A with the heat sink, 10A With heat sink and there is significant air convection
    • Output Power: 50W (MAX) (example: Input 12V Output 5V 10A with heat sink)
    • Conversion Efficiency: Up to 95%
    • Soft-start time: about 500mS
    • Output ripple: 50mV (MAX) 20M-bandwidth
    • Full load temperature rise: 40°c
    • Load Regulation: ± 1%
    • Voltage regulation: ± 2%
    • Dynamic response speed: 5% 200uS
    • Short circuit protection: sustainable, self-recovery.
    • Input Reverse Polarity Protection: None (Please Series diode at the input port.)
    Some Applications
    • 12V 24V Car LED power supply: Input 12V or 24V, output 5V for LED
    • High-power low-voltage chip power supply.
    • Power Supply for electric system: Input 7-28V, output could be 5V 10A