DC-DC Boost Module 3-34V to 4-35V Adjustable Power Supply Module QS-0324CBD-15W
Price:
4.41
30CM 6/10/14/16/20/40 Pin Way Gray Flat Cable 1.27mm Pitch for 2.54mm FC IDC Connectors
19.3mm Diameter LED Lens 60 Degree Flat Honeycomb For CREE XPE Series
https://www.qskj.cc/web/image/product.template/6720/image_1920?unique=b9426ab
(0 review)
Not Available For Sale
    This combination does not exist.
    Categories :
    Step Up Boost Module
    SKU :
    Share :
    100% original guarantee
    Return within 30days
    Worldwide Fast delivery
    Brand: QSKJ
    Model:  QQS-0324CBD-15W
    Parameters:
    • Module Properties: non-isolated module (Boost)
    • Module modle:LM2577
    • Cutting Size:49mm x 23mm
    • Input voltage :DC 3-34V
    • Output voltage: DC 4-60V (continuously adjustable)
    • Output Current: 2.5A (Max.)
    • Input Current: 3A (Max.)
    • Output power: 15W(natural cooling),  Max. 25W (enhance heat dissipation)
    • Maximum output power: Input voltage * 3A * conversion efficiency
    • Full load temperature rise: 45 °c
    • No-load current: typical 15mA (5V turn to 12V)
    • Load Regulation: ± 0.5%
    • Voltage Regulation: ± 0.5%
    • Dynamic response speed: 5% 200uS
    • Short-circuit protection: None (please enter retrofitting fuse or protective circuit)
    • Input reverse polarity protection:  None (If need please install diode at the input port )
    • Installation: Screw (3 mm in diameter), 2 fixing holes
    • Wiring: Welding, plus pin then soldered to the PCB directly
    Conversion efficiency Reference:
    • 3.7V input, 5V/1A output, efficiency 81%
    • 5V input, 12V/0.5A output, efficiency 84%
    • 7.4V input, 12V/0.5A output,efficiency 90%
    • 7.4V input, 12V/1A output, efficiency 88%
    • 12V input,  16V/1A output, efficiency 92%
    • 12V input,  16V/2A output, efficiency 90%
    • 12V input,  9V/1A output,efficiency 91%
    • 12V input, 19V/1.5A output, efficiency 92%
    • 12V input,  24V/0.5A output, efficiency 89%
    • 12V input,  24V/1A output, efficiency 88%