DC Converter 3-35V to 1.2-30V Auto Step Up Down Module Power Module QS-1212CBD-24W
Price:
4.41
30CM 6/10/14/16/20/40 Pin Way Gray Flat Cable 1.27mm Pitch for 2.54mm FC IDC Connectors
19.3mm Diameter LED Lens 60 Degree Flat Honeycomb For CREE XPE Series
https://www.qskj.cc/web/image/product.template/6717/image_1920?unique=b9426ab
    Share :
    100% original guarantee
    Return within 30days
    Worldwide Fast delivery
    Brand: QSKJ
    Model:  QS-1212CBD-24W
    Parameters:
    • Module Properties: non-isolated buck-boost module
    • Input voltage :3-35V
    • Output voltage: 1.25-30V (adjustable)
    • Output Current: 2A (when 9-35V input and 12V  output, if 5V output can achieve 3A)
    • Input Current: 3.5A (MAX)
    • Output power: natural cooling 18W (input voltage greater than 10V), if install heat sink can achieve 24W
    • Output ripple: 20M bandwidth (for reference)
    • Input 10-14V, output 12V 0.2A, ripple 50mV
    • Full load temperature rise: 45°c
    • No-load current: Typical 10mA (10-14V switch 12V)
    • Load regulation: ± 1%
    • Voltage regulation: ± 0.5%
    • Dynamic response speed: 5% 200uS
    • Short circuit protection: Yes (10 seconds)
    • Input Reverse Polarity Protection: None (Please Series diode at the input port.)
    • Installation: can screw (diameter 3 mm), 2 fixing holes
    • Connection: Welding, can be directly soldered to a PCB
    • Size: 49mmx23.4mmx11.4mm
    Applications:
    • Battery voltage regulator, 12V battery (10-14V) can output voltage at 12V, 24V battery output voltage at 24V.