DC-DC Converter 12V to 24V 3A-4A Step Up Module QS-1224CBDN-72W
Price:
2.06
30CM 6/10/14/16/20/40 Pin Way Gray Flat Cable 1.27mm Pitch for 2.54mm FC IDC Connectors
19.3mm Diameter LED Lens 60 Degree Flat Honeycomb For CREE XPE Series
https://www.qskj.cc/web/image/product.template/6731/image_1920?unique=8cf0d0c
(0 review)
Not Available For Sale
  • Output
This combination does not exist.
SKU :
Share :
100% original guarantee
Brand: QSKJ
Model: QS-1224CBDN-72W
Parameters:
  • Module Properties: Non-isolated step-up module (BOOST)
  • Input Voltage:8-32V(Input Voltage must lower than output voltage)
  • Output Voltage:12-35V(Adjustable)
  • Output current:
  • Input 12V Output 24V current 3A,higher than 3A need to add heat sink.
  • Input 12V output 19V Max current 5A,higher than 4A need to add heat sink.
  • Output Power:Natural cooling 72W(Max), Strengthen cooling 100W(Max)
  • Conversion Efficiency:12V to 24V 3A efficiency is 92%,12V to 19V 3A efficiency is 93%
  • Output Ripple:less than 50mV
  • Broadband:20M
  • Full load temperature rise:45°c
  • No-load current:Typical 30mA
  • Load regulation:±0.5%
  • Voltage Regulation:±0.5%
  • Dynamic response speed:5% 200uS
  • Short-circuit protection:None.(Please add fuse or protection circuit at the input port.)
  • Input Reverse Polarity Protection:None.Please Series diode at the input port
  • Wiring:No need Welding,with terminal.
  • Size:65(L)*47(W)*23.5(H)mm
Note:
  • 12V Wire length less than 1M, the wire greater than 1.5 square meters.If the wire length longer than 1M,please use bigger wire.
  • Input can not be reversed,Output can not be short-circuited.
  • 12V battery output voltage must higher than 10.5V. Lithium battery(single 3.7V) series connection for use,the output voltage must higher than 2.7V.