DC-DC Converter 5-32V to 12-35V CC CV Step Up Power Supply Module QS-1235CCBA-100W
Price:
2.65
30CM 6/10/14/16/20/40 Pin Way Gray Flat Cable 1.27mm Pitch for 2.54mm FC IDC Connectors
19.3mm Diameter LED Lens 60 Degree Flat Honeycomb For CREE XPE Series
https://www.qskj.cc/web/image/product.template/6727/image_1920?unique=8cf0d0c
    Share :
    100% original guarantee
    Return within 30days
    Worldwide Fast delivery
    Brand: QSKJ
    Model:  QS-1235CCBA-100W
    Features:
    • To constant current constant voltage (for driving high-power LED, and charge the battery)
    • Efficiency as high as 94%, fever little energy loss
    • Low ripple design, the load disturbance, 12V switch 12V 2A typical ripple 21mV
    • And with input reverse voltage protection, output short circuit and over current protection
    • Where the power enough to work in parallel
    Parameters:
    • Module Properties: non-isolated constant current and voltage can be automatically boost
    • Input Voltage :5-32V
    • output voltage: (1) adjustable (12-35V)
    •                         (2) fixed output (12 arbitrary choice between-35V
    • output constant current range :0.5-5A (100W MAX) (continuously adjustable)
    • Output Power: 100W maximum cooling power (input voltage greater than 10V, the input 8V output 60W MAX)
    • conversion efficiency: typical 92%
    • full load temperature rise : 40°c
    • load current: Typical
    • Load regulation: ± 2%
    • voltage regulation rate: ± 0.5%
    • dynamic response speed: 5% 200uS
    • short circuit protection: No output short circuit strict
    • undervoltage Protection: None
    • Input reverse polarity protection: Yes.
    • Installation: screw (diameter 3 mm), 2 mounting holes, 2 fixed hole spacing of 82 mm
    • Connection mode: you can plug terminals, pressure lines, does not require welding
    • Case: All aluminum, casting process, can work under adverse conditions
    • Driving LED simple adjustment of voltage and current methods (such as 10 series LED current 1. 7A 50W)
    • Module input power output is not connected LED, adjust the CV output voltage to approximately 34V;
    • Power, this time should not be light or micro-LED light, observe the ammeter shows the current, slowly clockwise until the ammeter shows about regulating CC 1. 7A.
    • Remove the meter, direct electrical test machine.
    Applications:
    • Battery voltage regulator, 12V battery to it (10-14V) output voltage regulation in 12V, 24V battery output voltage in 12V.