DC-DC Converter 10.8-35V to 35-63V 100W CC Step Up Module QS-1248CCBA-100W
Price:
5.15
30CM 6/10/14/16/20/40 Pin Way Gray Flat Cable 1.27mm Pitch for 2.54mm FC IDC Connectors
19.3mm Diameter LED Lens 60 Degree Flat Honeycomb For CREE XPE Series
https://www.qskj.cc/web/image/product.template/6726/image_1920?unique=8cf0d0c
    Share :
    100% original guarantee
    Return within 30days
    Worldwide Fast delivery
    Brand: QSKJ
    Model:  QS-1248CCBA-100W
    Features:
    • Step-up structure, Wide input voltage range (input less than output)
    • Constant current and voltage, Used to drive high power LEDs, and to charge the battery
    • Efficiency as high as 92%
    • Can use 12V/24V battery to charge 36V/48V Battery.
    • Even the Step-up structure breakdown, Will not damage equipment, security design
    • With input reverse and undervoltage protection
    • Aluminum shell potting design, shockproof, Waterproof, Heat-Sink, harsh environments adaptable
    • Pluggable terminal design, easy assembly and disassembly, wiring more convenient
    • Can be Parallel work in power is not enough occasions
    Parameters:
    • Module Properties: non-isolated constant current and voltage can be automatically boost buck
    • Input Voltage: DC 10.8~35V
    • Output voltage: DC 35~63V (adjustable)
    • Output constant current range: 0.5~2.5A (100W MAX) (continuously adjustable)
    • Output Power: Input 12V, MAX 100W output (input voltage greater than 24V, MAX ouput can reach 150W )
    • Conversion Efficiency: 92%
    • Output ripple: 20M bandwidth (for reference)
    • Full load temperature rise: 50°c
    • No-load current: Typical 20mA
    • Load regulation: ± 2%
    • Voltage regulation: ± 0.5%
    • Dynamic response speed: 5% 200uS
    • Short circuit protection: No, please pay attention to the short-circuit
    • Undervoltage protection: about 10.5~11V
    • Input Reverse Polarity Protection: Yes.
    • Installation: screw (diameter 3 mm), 2 mounting holes, 2 holes spaced 82mm