600W LED Boost Driver Aluminum Plate Adjustable Power Module QS-2448CCBD-600W
Price:
4.41
30CM 6/10/14/16/20/40 Pin Way Gray Flat Cable 1.27mm Pitch for 2.54mm FC IDC Connectors
19.3mm Diameter LED Lens 60 Degree Flat Honeycomb For CREE XPE Series
https://www.qskj.cc/web/image/product.template/6714/image_1920?unique=4c9bdde
(0 review)
Not Available For Sale
    This combination does not exist.
    SKU :
    Share :
    100% original guarantee
    Return within 30days
    Worldwide Fast delivery
    Brand: QSKJ
    Model:  QS-2448CCBD-600W
    Features:
    • Small size and high power, increase undervoltage protection.
    • It adopts imported 100A high-power MOS tube, which has large power margin and good dynamic response.the large-size iron-silicon-aluminum magnetic ring is made of four 0.8 pure copper enameled wires and has low heat and high efficiency.New design with up to 96% conversion efficiency (see the data sheet efficiency conversion curve below for details)
    • The brand 3296W multi-turn potentiometer has high adjustment precision and small drift.the alloy resistance output current is sampled, and the constant current is stable and the temperature is small.With undervoltage protection, it can effectively protect various batteries and can also be used for solar cells.With constant current function, it can be used for battery car boost, battery charging and so on.With indicator light: power indicator, the working status is clear at a glance.
    Product introduction:
    • DIY is a regulated power supply. It can be input with 12V and the output can be adjusted from 12-50V.
    • Power your electronic device and set the output value according to your system voltage.
    • As a car power supply, power your laptop, PDA or various digital products.
    • DIY A high-power notebook mobile power supply: equipped with a large-capacity 12V lithium battery pack, so that your books can go wherever you go.
    • Solar panel voltage regulator.Charge the battery, lithium battery, etc.
    • Drive high power LED lights.
    Working Characteristics:
    Operation Guide:
    Voltage regulation:
    Current regulation:
    New: Enter low battery protection
    • The low battery protection is mainly for preventing the battery from being over-discharged when the input power is the battery, the power supply module and the battery are damaged when the battery voltage is too low, and the low voltage protection is also set when the input is the switching power supply. Undervoltage protection is 10V.