DC-DC Converter 1800W 30A CC CV Step up Power Supply Module QS-4884CCCV-1800W
Price:
3.97
30CM 6/10/14/16/20/40 Pin Way Gray Flat Cable 1.27mm Pitch for 2.54mm FC IDC Connectors
19.3mm Diameter LED Lens 60 Degree Flat Honeycomb For CREE XPE Series
https://www.qskj.cc/web/image/product.template/6704/image_1920?unique=b9426ab
(0 review)
Not Available For Sale
    This combination does not exist.
    SKU :
    Share :
    100% original guarantee
    Return within 30days
    Worldwide Fast delivery
    Brand: QSKJ
    Model:  QS-4884CCCV-1800W
    Features:
    • With the airfoil, the heat dissipation is very good, the output power is greater (48V input plus fan power can be around 1800W when the fan is added).
    • Using 100V 210A TO-247 large package power tube, the power allowance is large and the dynamic response is good.
    • The brand 3296W multi loop potentiometer has high adjustment precision and small drift.
    • Kang Tong wire output current sampling, constant current steady temperature drift small.
    • 3 20A fuse are connected in parallel, which can protect the risk of accidental short circuit of output.
    • The MLCC ceramic capacitor is added to the input and output, the output ripple is obviously reduced, and about 100 mV at the time of 48V to 72V 4A.
    Application scope:
    • For example, the original battery of the electric car is 48V can be boosted to 60V to power the electric vehicle, which can improve the speed and acceleration of the electric vehicle.
    • Charge for your electric bicycle. (1: for example, if you have a 12V or 24 idle battery on your hand, you can charge the battery by boosting the power supply, which is equivalent to an electric vehicle's charging treasure. Two: at the same time input can also be connected to solar cells, wind, generator and other power supplies to the original battery charging to increase the endurance of the electric vehicle.)
    • Can increase the battery voltage to make the electric car run faster, not more than 10V.
    • Solar panels are boosted and regulated.
    Appearance size:
    • 130 (L) *51 (W) *80 (high water column) mm
    • 4 3*50mm  long fixed pillars
    Pin mode:
    • IN input cathode, anode, cathode OUT IN input output, OUT negative output
    • CV voltage regulation, CC current regulation, UVP input under voltage protection regulation
    Operation guide:
    Voltage regulation:
    Current regulation:
    Adjust the "CC A-ADJ" potentiometer counterclockwise for about 30 turns, set the output current to the minimum, connect the load such as the LED battery, and adjust the "CC A-ADJ" potentiometer clockwise to the current you need. For battery charging, after the battery is discharged, it is connected to the output, and adjust the CC A-ADJ to the current you need. When charging, be sure to use the discharged battery to adjust the battery. The more the charge, the smaller the charge current. The default output ESC is shipped to 10A. If we need to adjust the current value of the instructions or message. Do not use the short-circuit output to adjust the current, the circuit structure of the boost module can not be adjusted by short circuit.
    Enter low battery protection adjustment:
         Method 1: For example, set 12V battery low battery protection. Connect a voltage of 11V to the input terminal of the power module. Use a flat-blade screwdriver to adjust RV1 (clockwise protection voltage value is increased, counterclockwise protection voltage is turned down) until the UVLO lamp is on. At this time, the low battery protection voltage is 11V. When the voltage drops to 11V, the power module does not rise (the input voltage is equal to the output voltage). Only after the input voltage is higher than 11V, the power supply starts to resume boosting.
         Method 2: Input the battery or switch power supply. If the UVLO lamp on the board is off, adjust the RV1 potentiometer clockwise, brighten the UVLO lamp, and then turn it clockwise two turns. If the UVLO lamp is on, turn the RV1 potentiometer counterclockwise, turn off the UVLO lamp, and then turn it two turns. (Adapt to 10V-45V voltage)
    Precautions:
    (1) The output positive and negative poles cannot be reversed and cannot be short-circuited.
    (2) If used for electric vehicle boost drive power supply, the input voltage must be 24V or more. The electric vehicle power is less than 500W. Because the electric motor is an inductive load, the current will be large at the moment of starting and uphill. There must be sufficient power headroom.
    (5) The module can only boost the voltage and cannot supply voltage to the electrical equipment below the input voltage. For example, charge the 12V battery with a 24V battery or charge the capacitor. Powering the lED below the input voltage