DC-DC Converter 5.5-28V to 0.6-25V 6A 100W Step Down Module QS-2405CBD-6A
Price:
3.53
30CM 6/10/14/16/20/40 Pin Way Gray Flat Cable 1.27mm Pitch for 2.54mm FC IDC Connectors
19.3mm Diameter LED Lens 60 Degree Flat Honeycomb For CREE XPE Series
https://www.qskj.cc/web/image/product.template/6734/image_1920?unique=8cf0d0c
(0 review)
Not Available For Sale
    This combination does not exist.
    SKU :
    Share :
    100% original guarantee
    Return within 30days
    Worldwide Fast delivery
    Brand: QSKJ
    Model: QS-2405CBD-6A
    Product Description:
    It is a 100W Charger/Adapter/Power Supply Module, Input Voltage: DC 5.5~28V (input voltage must be 2V higher than output voltage.), Output Voltage: DC 0.6~25V (Adjustable), Output Current: Rated 6A, Application: DIY Power adapter/Charger, industrial equipments, electronic equipment, Communications Equipment, Power Tools, Car Driving Recorder, Car GPS, Car audio, LCD TV, Advertising screen, LED lights, Fan, intercom and monitor system, etc.
    Parameters:
    • Module parameters: non-isolated step-down module (Buck)
    • Rectifier mode: synchronous rectification
    • Input Voltage: DC 5.5~28V (input voltage must be 2V higher than output voltage.)
    • Output Voltage: DC 0.6~25V (Adjustable)
    • Output Current: Rated 6A
    • Output power: 100W (MAX) (example: Output 20V 5A)
    • Conversion Efficiency: up to 97% (the higher the output voltage, the higher the efficiency)
    • Soft-start time: about 500mS
    • Output Ripple: 1% (MAX) 20M bandwidth
    • Full load temperature rise: 40 ° C
    • Load Regulation: ± 1%
    • Voltage Regulation: ± 2%
    • Dynamic response speed: 5% 200u
    • Short circuit protection: sustainable, self-recovery.
    • Input polarity protection: None
    Test for Reference:
    • Input 7.00V 1.449A Output 4.917V 1.998A 9.823W Efficiency 96.85%
    • Input 7.00V 3.627A Output 4.887V 4.970A 24.28W Efficiency 95.63%
    • Input 12.00V 1.358A Output 5.097V 2.998A 15.28W Efficiency 93.77%
    • Input 12.00V 2.253A Output 5.079V 4.970A 25.24W Efficiency 93.36%
    • Input 24.00V 2.649A Output 12.02V 4.969A 59.77W Efficiency 94.01%
    • Input 24.00V 2.301A Output 17.83V 2.999A 53.48W Efficiency 96.84%
    • Input 22.00V 4.671A Output 20.06V 4.970A 99.69W Efficiency 97.01%
    Application:
    • 12V/24V Car Power Supply. connect 12/24V car power, get 0.6-25V voltage output.
    • High Power and Low Voltage. output could be 0.6V, MAX 5A.
    • Quick Charger. for charging 1.2V/2.4V/4.2V/8.4V/12V, output could be 6A.