DC-DC Converter 10-32V to 12-35V Step Up Power Supply Module QS-1224CCBD-150W
Price:
4.41
30CM 6/10/14/16/20/40 Pin Way Gray Flat Cable 1.27mm Pitch for 2.54mm FC IDC Connectors
19.3mm Diameter LED Lens 60 Degree Flat Honeycomb For CREE XPE Series
https://www.qskj.cc/web/image/product.template/6705/image_1920?unique=b9426ab
    Share :
    100% original guarantee
    Return within 30days
    Worldwide Fast delivery
    Brand: QSKJ
    Model:  QS-1224CCBD-150W
    Parameters:
    • Input voltage :10-32V
    • Output voltage: 12-35V (adjustable)
    • Output Current: 10A (MAX)
    • Input Current: 16A (MAX) (Please enhance heat dissipation if more than 10A)
    • Output power: natural cooling 100W (MAX), enhance heat dissipation 150W (MAX)
    • Easy to drive 65W 90W dual-core notebook.
    • Use a 12V battery drive 19V 3.42A notebook, the module temperature about 45°c
    • Conversion efficiency: 94% (measured at Input 16V, output 19V 2.5A)
    • Output Ripple: 2% (MAX) 20M-bandwidth
    • Full load temperature rise: 45°c
    • No-load current: 25mA typical
    • Voltage regulation: ± 0.5%
    • Dynamic response speed: 5% 200uS
    • Short circuit protection: None (Please Install fuses and protection circuits at Input port.)
    • Input Reverse Polarity Protection: None (Please Series diode at the input port.)
    Applications:
    • DIY an output adjustable vehicle power supply, connect the 12V input, and output could be 14-35V(adjustable freely), However, the output voltage can not be less than the input voltage.
    • Car laptop power supply: connected to 12V power supply, output voltage regulation as your notebook need.
    • Boost charger. You can use the 12V power supply to charge battery more than 12V, for example, 24V battery.