DC-DC Converter 100W 12V to 20V Step Up Power Supply Module QS-1220-100W
Price:
1.18
30CM 6/10/14/16/20/40 Pin Way Gray Flat Cable 1.27mm Pitch for 2.54mm FC IDC Connectors
19.3mm Diameter LED Lens 60 Degree Flat Honeycomb For CREE XPE Series
https://www.qskj.cc/web/image/product.template/6723/image_1920?unique=b9426ab
    Share :
    100% original guarantee
    Return within 30days
    Worldwide Fast delivery
    Brand: QSKJ
    Model:   QS-1220-100W
    Parameters:
    • Module Properties: Non-isolated step-up module(BOOST)
    • Input Voltage:9-16V
    • Output Voltage:10-32V(adjustable)
    • Output Power: Natural cooling 100W (MAX), 120W(<1 minute)
    • Conversion efficiency:95%(input 16V output 19V 2.5A test,for reference only)
    • Switch frequency:100KHz
    • Output Ripple:25mV(MAX)
    • Bandwidth:20M
    • Operating Temperature: Industrial (-40° C  to +85° C ) (85° C  output power within 40W)
    • Full load temperature rise: 40° C
    • No-load current: 20mA typical
    • The Current after turn off: 1mA typical(if not calculate LED power,current is 0A)
    • Load regulation:±0.5%
    • Voltage regulation: ±0.5%
    • Dynamic response speed: 5% 200uS
    • Input voltage over warning: When input voltage over than 16.5V,red LED is light.(input voltage can not higher than 18V)
    • Wiring:No welding, with connection ports.
    • Size:65(L)*35(W)*23.5(H) mm
    Applications:
    • DIY an output adjustable vehicle power supply,connect the 12V input, and output could be 10-32V(adjustable by yourself), However, the output voltage can not be less than the input voltage.
    • DIY a Car laptop power supply.connected to 12V power supply, adjust the output voltage to the value that your notebook need.
    • Boost charger. You can use the 12V power supply to charge battery higher than 12V, for example, 24V battery.